CMC Associate Ministers

# Associate Minister Min. # Ordination Date
1 Rev. Tedosio Samora 6 Sep. 9, 1990
2 Rev. Rudy Colombini 15 Nov. 4, 1995
3 Rev. Dusa Althea Rammessirsingh 21 Oct. 17, 1997
4 Rev. Peter Graham 40 Feb. 23, 2002
5 Rev. Vincent Fuqua 51 Oct. 2, 2004
6 Rev. Marilyn Grant 57 Feb. 26, 2012
7 Rev. Paul Marinkovich 61 Feb. 17, 2013
8 Rev. Kim Wilson 85 Mar. 15, 2015
9 Rev. Josh Haun 96 Jul. 17, 2016
10 Rev. Mary Haun 98 Jul. 17, 2016
11 Rev. Steve Ibarra 110 Jun. 9, 2018
12 Rev. Sharon Casey 114 Sep. 16, 2018
13 Rev. Anthony Bopp 120 Aug. 23, 2020
14 Rev. Deb Canja 122 Aug. 23, 2020
15 Rev. Paula Carpe 125 Feb. 14, 2021


Updated March 20, 2021

 

CMC Associate Ministers are legally ordained CMC ministers who take active roles, in some agreed upon manner, in performing the CMC's healing mission. Rev. Tony Ponticello currently serves as the CMC's Executive Minister and is therefore not on this list. He was originally ordained by the California Miracles Foundation on June 17, 1986. That organization no longer exists. He was also ordained by the CMC on October 17, 1997 and was the CMC's 20th minister.

CMC Mission Statement: The Community Miracles Center is a worldwide community for anyone who is interested in the spiritual teaching A Course in Miracles. We are on the "Great Crusade" in learning how to forgive the world that we are in. We do that by LISTENING to guidance from Holy Spirit or our Higher Power, LEARNING about true cause and effect, and actively DOING things to shift the errors in perception. Our mission is to transform the world we see into a reflection of Heaven and manifest the "Real World." We do this locally, nationally, and internationally.

For information about CMC's Ordination Program choose "CMC's Classes and Functions" at left.

To become a CMC Supporting Member click on "Membership" upper right.